Bulharsko – poklad Balkánu

Uvažujete, kam ísť na dovolenku? Jednou z možných destinácií je Bulharsko – krásna krajina s majestátnymi pohoriami, piesočnatými plážami, malebnými dedinkami, výborným jedlom a pohostinnými ľuďmi. Táto malá krajina má všetky predpoklady stať sa celoročne zaujímavou turistickou destináciou. Na to, aby ste si užili pláže, ktoré sa tiahnu na viac ako 300 km pobrežia, vám jedno leto stačiť nebude! 

Zdroj: varna-bulgaria.info

Zdroj: varna-bulgaria.info

Bulharsko leží na juhovýchode Európy, na najsevernejšej časti Balkánskeho polostrova. Je to európska, balkánska, čiernomorská a podunajská krajina. Vďaka svojej geografickej polohe sa nachádza na križovatke medzi Európou, Áziou a Afrikou.

Zdroj: windowtobulgaria.blogspot.sk

Zdroj: windowtobulgaria.blogspot.sk

Medzi najväčšie bulharské mestá patrí hlavné mesto SofiaPlovdiv, Varna, Burgas, Ruse, Stara Zagora a Pleven. Vo východnej časti krajiny, na pobreží Čierneho mora, ležia mestské letoviská ako Šabla, Kavarna, Balčik, Bjala, Obzor, Nesebar, Pomorie, Sozopol, Primorsko, Sveti Vlas, Černomorec, Carevo, Kiten či Achtopol. Horský turizmus je rozvinutý najmä v mestách Samokov, Bansko, Dobrinište, Čepelare, Smoljan, Elena, Trojan a Teteven. Pre návštevníkov sú zaujímavé aj podunajské mestá Vidin, Lom, Kozloduj, Orjahovo, Nikopol, Belene, Svištov, Ruse, Tutrakan a Silistra, či staroveké bulharské hlavné mestá Pliska, Veliki Preslav a Veliko Tarnovo. 

Zdroj: commons.wikimedia.org

Zdroj: commons.wikimedia.org

Hlavné mesto Sofia bolo založené pred tisíckami rokov a neustále sa rozvíja ako kultúrne i hospodárske centrum krajiny. Nachádza sa v západnej časti Bulharska na Sofijskej planine. Bola osídlená Trákmi, Rimanmi a v 9. storočí sa stala súčasťou Prvej Veľkobulharskej ríše. Neskôr padla pod nadvládu Byzancie a v 14. storočí Osmanskej ríše. Svoje súčasné meno Sofia získala približne v tomto období na počesť symbolu mesta, Baziliky sv. Sofie. Hlavným mestom slobodného Bulharska je od roku 1879. Dodnes sú tu zachované mnohé pamiatky z bohatej a pestrej minulosti mesta.

Zdroj: traveleye.com

Zdroj: traveleye.com

V bulharských horách nájdete nekonečné, krásne chodníky, po ktorých sa môžete vrátiť späť k prírode, či moderné lyžiarske strediská a kúpele. Bulharsko existuje v Európe viac ako 13 storočí a počas tohto obdobia sa tu vystriedalo a svoje stopy zanechalo viacero kultúr – Trákovia, Rimania, Byzantínci, Slovania, proto-Bulhariosmanskí Turci. Množstvo turistických atrakcií a historických zaujímavostí tu nájdete na relatívne malom a ľahko dostupnom území.

Zdroj: windowtobulgaria.blogspot.sk

Zdroj: windowtobulgaria.blogspot.sk

Čo navštíviť:

Kultúrne a prírodné bohatstvo Bulharska si vysoko cení aj UNESCO (Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru). Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva zahŕňa lokality veľkého významu pre ľudstvo, ochrana a zachovanie sú prioritou. Na zozname sa nachádza deväť lokalít v Bulharsku – sedem kultúrnych a dve prírodné.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Rilský monastier, najväčší kláštor pravoslávnej cirkvi v krajine, leží v severozápadnej časti pohoria Rila, na území prírodného parku. Bol založený v 10. storočí a po celé storočia bol centrom kresťanskej viery, vzdelanosti a kultúry. Rozkladá sa na ploche 8 800 m2, pozostáva z takmer 300 miestností, z ktorých 100 je mníšskych ciel. Patrí k nemu aj múzeum.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Madarský jezdec je včasne stredoveký skalný reliéf, ktorý sa nachádza južne od mesta Šumen v severnom Bulharsku. Zobrazuje 23 metrov vysokého jazdca na koni, ktorý je vytesaný až v stometrovej výške nad povrchom. Neznámy autor reliéf vytvoril pravdepodobne medzi rokmi 705 – 810. V roku 2008 bol jazdec zvolený ja symbol Bulharska.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Bojanský chrám je stredoveký chrám bulharskej pravoslávnej cirkvi, ktorý leží na samom okraji hlavného mesta Sofia. Východné krídlo chrámu bolo postavené na prelome 10. a 11. storočia. Steny chrámu zdobí niekoľko vrstiev fresiek zobrazujúcich náboženské motívy a bulharských kráľov a kráľovné. Fresky boli vytvorené niekoľkými neznámymi autormi v priebehu storočí. Chrám je súčasťou Bulharského národného múzea.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Skalné chrámy v Ivanove tvorí skupina chrámov, kaplniek a monastierov v národnom parku Rusenski Lom na severe Bulharska. Sú vytesané do jedného skalného masívu a obsahujú veľké množstvo nástenných malieb. Prví pustovníci v miestnych jaskyniach sa objavovali už v priebehu 12. storočia, ale vznik malieb siaha až do neskoršej doby. Neďaleko sa nachádza aj krásna jaskyňa Orlova čuka, ktorá je s 13,437 m druhou najdlhšou jaskyňou v krajine. Na území parku leží aj Barsarbovský monastier – jediný dodnes fungujúci kamenný kláštor v Bulharsku.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Trácka hrobka v Kazanlaku pochádza z helenistickej epochy, pravdepodobne do 4. storočia p.n.l. Nachádza sa tu veľké množstvo nástenných malieb, ktoré až do dnešných čias zostali dobre zachované. Pôvodná hrobka je však uzavretá a navštíviť ju je možné len na niekoľko minút. Pre verejnosť je otvorená jej presná kópia, postavená hneď vedľa.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Trácka hrobka v Sveštari pochádza z 3. stor. p.n.l.,  ale znovuobjavená bola až v roku 1982. Nachádza sa v severovýchodnom Bulharsku. Celá je zdobená nástennými maľbami a jej strop podopierajú karyatídy – sochy žien s rukami nad hlavou. Hrobka je súčasťou archeologickej rezervácie Sborjanovo. Neďaleko leží aj mauzóleum Demir Baba Tekke zo 16. storočia, uctievané moslimami i kresťanmi.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Mesto Nesebar založili starovekí Gréci z Megary v 6. stor. p.n l. na mieste tráckeho osídlenia. Význam si uchovalo aj v rímskej a byzantskej dobe. V meste je veľké množstvo dobre zachovaných pamiatok z tráckych čias a z antiky a veľa kostolov, ktoré vznikli v obdobiach od konca staroveku do novoveku. Vzhľadom na výhodnú polohu je to navštevovaná turistická lokalita. Archeologická rezervácia sa nachádza na malom polostrove, spojenom s pevninou úzkou šijou. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patria zvyšky stien pevnosti, ranobyzantské kúpele a chrámy sv. Štefana, Márie Eleusa, Všemohúceho Krista, sv. Spasa atď. V starom meste bolo zrekonštruovaných viac ako 100 domov a v jednom z nich, postavenom v roku 1840, dnes sídli Etnografické múzeum.

Okrem týchto historických pokladov sa Bulharsko pyšní aj nedotknutou prírodou a úžasnou biodiverzitou, ktorú chránia národné parky a rezervácie.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Národný park Pirin sa nachádza na juhozápade Bulharska v pohorí Pirin. Bol založený v roku 1962 pod názvom Vihren a vtedy zaberal plochu okolo 62 km². V roku 1974 bol značne rozšírený až na plochu 274 km² a pri tejto príležitosti bol aj premenovaný do súčasnej podoby. Nájdete tu mnohé prírodné atrakcie, ako napríklad ľadovcové jazerá, borovicové lesy a bohatú biodiverzitu. Park pozostáva z dvoch prírodných rezervácií – Bajuvi Dupki a Ulen. Vyksytuje sa tu 1 315 druhov vyšších rastlín, 2 000 druhov bezstavovcov, 200 druhov stavovcov a 159 druhov vtákov. Rastie tu aj najstarší strom Bulharska – jedľa Bajkuševa, stará viac ako 1 300 rokov.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Prírodná rezervácia Srebarna sa nachádza na severovýchode Bulharska, neďaleko rovnomennej dediny. Na tomto neveľkom chránenom území žije až okolo stovky rôznych druhov vtákov, ktoré sú tiež často chránené. Cieľom je zachovať jedinečnú biodiverzitu rovnomenného jazera, ktoré bulharskú a európsku vedeckú komunitu zaujíma už od začiatku minulého storočia. Jazero je súčasťou trasy sťahovavých vtákov na ceste z Európy do Afriky – Via Pontica. Medzi najzaujímavejšie druhy vodného vtáctva, ktoré tu žijú, patrí pelikán kučeravý, hus piskľavá, niekoľko druhov kačíc, fúzatka trsťová, beluša veľká či labuť hrbozobá.

Čiernomorské pobrežie je známe aj svojím liečivým bahnom, ktoré sa nachádza v Pomorí, Varne, Balčiku, Šable, Atanasovskom jazere a Tauklimane. Svetoznáme sú aj minerálne pramene v Krapets, Tyulenove, letoviskách Rusalka, Kavarna, Balčik, Albena, Zlaté piesky, Sv. Konstantin a Sv. Helena, Varna, Medovo či Burgas.

V Bulharsku nájdete aj niekoľko vynikajúcich kúpeľov, balneologických a wellness stredísk: Hisar, Velingrad (kúpeľná metropola Balkánskeho polostrova), Sandanski, Banja, Kjustendil, Narečen, Pavel Banja, Kostenets, Varšets, Burgaski Mineralni Bani, Momin Prohod, Slivenski Mineralni Bani, Starozagorski Mineralni Bani, Haskovski Mineralni Bani, Sapareva Banja, Teteven, Trjavna, Apriltsi, Kotel, Elena, Govedarci, a Drjanovo.

Čo ochutnať:

Zdroj: commons.wikimedia.org

Zdroj: commons.wikimedia.org

Bulharská kuchyňa je mimoriadne pestrá a chutná, prevládajú v nej zeleninové šaláty, pečivo, dusené a grilované mäso.  Bulharsko je preslávené jogurtomsyrom feta – tie sú na miestnom stole vždy prítomné. Bulhari najčastejšie jedia na raňajky slané pečivo banica plnené syrom, mletým mäsom, špenátom či ryžou. Obľúbené sú tu aj palacinky, omelety, mekici – vyprážané kúsky cesta, či opražený chlieb. Podávajú sa s džemom, medom alebo jogurtom.

Zdroj: dreamstime.com

Zdroj: dreamstime.com

Veľmi chutná zelenina, ktorá sa pestuje vo vidieckych oblastiach, je základom mnohých šalátov. Najznámejší bulharský šalát je šopský (paradajka, paprika, uhorka, olivy, cibuľa, feta), ale určite ochutnajte aj iné varianty – pastiersky, mníšsky, šalát z pečených paprík či šalát snežanka.

Zdroj: bulgariancook.com

Zdroj: bulgariancook.com

Medzi najobľúbenejšie predjedlá patrí tarator (studená uhorková polievka s jogurtom, kôprom a vlašskými orechmi). Najchutnejšie polievky sú fazuľovárybacie z čiernomorského a podunajského regiónu. Bulharské grilované mäsové jedlá sú svetoznáme – mäsové guľky, kebaby, klobásky, ale najmä čevabčiči. V hlinených nádobách sa pripravujú guláše a dusené pokrmy, ako napríklad chomlek (teľacie alebo hovädzie so zeleninou), kavarma (bravčové s paprikou, paradajkou a mrkvou) alebo

Zdroj: en.wikipedia.org

Zdroj: en.wikipedia.org

kapama (kurací guláš s paradajkami). Obľúbené sú aj plnené kapustné listy alebo listy viniča. Typickým bulharským jedlom je cheverme – celé jahňa, opekané na ražni. Ako prílohy sa najčastejšie podávajú gratinované alebo pečené zemiaky či zemiakový guláš. Bulharsko je známe aj vynikajúcim vínom, najmä z regiónov Melnik, Sandanski, Varna, Šumen, Plovdiv či Pamidovo. Populárnym nápojom je rakia – destilát z hrozna, sliviek, marhúľ, fíg, hrušiek či dokonca ruží.

Letoviská:

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Slnečné pobrežie, ktorého názov je odvodený od množstva slnečných dní v roku, sa v posledných rokoch dynamicky rozvíja ako jedna z obľúbených turistických destinácií. Nachádza sa 40 km od Burgasu, neďaleko malebného mestečka Nesebar. Letovisko, situované v zálive v tvare polkruhu, je najväčšie a najzaujímavejšie turistické centrum

Zdroj: riu.com

Zdroj: riu.com

v Bulharsku. Pláž, dlhá 8 km a široká 80 – 200 m, s jemným, zlatožltým pieskom, sa pozvoľna zvažuje do mora, preto je rajom pre rodiny s deťmi. Na pláži si môžete prenajať slnečníky a ležadlá, zajazdiť si na vodných skútroch, bicykloch, „banáne“, vodných lyžiach či zalietať si na padáku a rogale. Pre deti sú tu k dispozícii bazény, tobogany, hojdačky, detské hrady, streľba z luku a iné atrakcie, napr. návšteva vodného parku. Navyše je označená Modrou vlajkou, čo znamená, že patrí medzi najčistejšie v Európe. Doprava v rámci letoviska je zabezpečená minivláčikom. Stredisko ponúka veľké množstvo spoločenského, kultúrneho i športového vyžitia, ako aj bohaté možnosti nočného života. Korzo, vedúce pozdĺž pobrežia, je lemované množstvom obchodíkov. V letovisku je množstvo reštaurácií s bulharskou a medzinárodnou kuchyňou, taverny s folklórnou a modernou hudbou.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Sveti Vlas je ideál príťažlivého rýchlo sa rozvíjajúceho prímorského letoviska, vybudovaného na upätí balkánskych hôr. Vynikajúce klimatické podmienky priaznivo pôsobia na dýchacie cesty. Pokojnejšie letovisko vyhovuje predovšetkým rodinám s deťmi a tým, ktorí chcú uniknúť hluku veľkomesta. Rušný nočný život, štýlové bary, diskotéky a taverny však temperamentní cestovatelia nájdu aj v centre letoviska alebo na neďalekom Slnečnom pobreží. Najväčším lákadlom sú priľahlé pieskové pláže a nový jachtársky prístav. K vyhľadávaným zážitkom patrí výlet loďou alebo vrtuľníkom, obed v prístave alebo krátka prechádzka, neopakovateľný výhľad na šíre more a celé Slnečné pobrežie až po unikátny, starobylý Nesebar. Vyznávači jachtingu si prídu na svoje v novom prístave Marina.

bulgariatravel.org

bulgariatravel.org

Elenite je luxusný hotelový komplex, vzdialený 40 km od Burgasu, s 800 m dlhou plážou a ponukou all inclusive služieb. Pokiaľ ide o kvalitu služieb, rozlohou neveľké stredisko patrí medzi najlepšie na Balkáne. Komplex tvoria hotely a vily v bulharskom štýle uprostred parkovej zelene. Centrom strediska je zábavné centrum, ktoré rozdeľuje komplex na dve časti. Pre deti je k dispozícii aquapark, detský klub, bazén i pláž. Komplex je vhodný pre rodiny s malými deťmi a na pokojnú dovolenku s využitím služieb vyššieho štandardu a výbornej kvality.

Zdroj: trakia-tours.com

Zdroj: trakia-tours.com

Kitenský záliv (Atliman), známy svojimi dlhými piesočnatými plážami a skalnatými útesmi, je jedným z najkrajších miest južného Bulharska a stredisko Kiten mimoriadne obľúbeným letoviskom obyvateľov Sofie. Ponúka bohaté možnosti zábavy – bary a moderné diskotéky, príjemné reštaurácie a kaviarne, nafukovacie hrady a atrakcie pre deti. Spojenie s Primorskom a Burgasom zabezpečuje pravidelná autobusová linka i súkromné minibusy.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Kúpeľné mesto Pomorie bolo založené v 4. storočí p.n.l. pod názvom Anchialo. Leží na úzkom, skalnatom polostrove 18 km od Burgasu. Mesto je známe svojou bohatou kultúrnou históriou. V roku 1906 všetky drevené domy, postavené v dobe obrodenia, zničil požiar. Zachránil sa iba malý kúsok, ukrytý na východnom konci mesta blízko vlnolamu s výhľadom na more. V Pomorí je rybársky prístav, odkiaľ sa súkromné lode plavia do Nesebaru a Sozopolu.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

V mestečku nájdete množstvo malých obchodíkov, stánkov, niekoľko diskoték, a veľa kaviarní, vinární a reštaurácií v bulharskom, ale aj gréckom štýle, s typickou hudbou a bohatým výberom morských plodov a ďalších špecialít. K dispozícii sú tri piesočnaté pláže: južná, severná a čierna pláž. Piesok na nej obsahuje mangán, ktorý má liečivé účinky. Neďaleko mesta sa nachádza slané jazero, z ktorého sa ťaží bahno na liečbu ochorení pohybového ústrojenstva, kožných alergií, gynekologických chorôb a ischiasu. Najznámejšou pamiatku je antická hrobka z 2. st., ktorá patrí k pamiatkam svetového významu, a kláštor Sveti Georgi, kde mnísi dodnes dorábajú rakiju a víno. Nezabudnite navštíviť jediné Múzeum soli vo východnej Európe.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Primorsko leží 50 km južne od Burgasu a radí sa medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie letoviská Čierneho mora. Vybrať si môžete z dvoch pláží – severnej, ktorá poskytuje viac súkromia, a južnej, kde nájdete takmer všetko od toboganov pre deti až po lety padákom pre dospelých. Novinkou je možnosť potápania pre začiatočníkov i pokročilých.  Obe pláže sú pokryté jemným zlatistým pieskom. Pláže sú vhodné aj pre neplavcov, pretože len veľmi zvoľna klesajú pod hladinu. Primorsko obklopuje nádherná príroda a je držiteľom ocenenia Modrá vlajka za čistotu prostredia. Nájdete tu aj vodný park. Letovisko ponúka zaujímavé možnosti výletov do okolia, napríklad do neďalekého starodávneho Sozopolu, či romantickú plavbu po rieke Ropotamo, ktorá je jedinečnou prírodnou rezerváciou.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Mestečko Nesebar patrí medzi najmalebnejšie v Bulharsku. Nachádza sa 32 km severne od Burgasu a je zapísané na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Charizmatické mestečko je rozdelené na starú a novú časť. Starú, historickú časť tvoria romantické uličky, lemované tradičnými balkánskymi drevenými domčekmi, obchodíkmi so suvenírmi a kaviarňami. Mesto sa rozkladá na niekdajšom ostrove, ktorý je s pevninou spojený úzkou šijou. Centrum

Zdroj: alldentaltravel.com
Zdroj: alldentaltravel.com

starého mesta tvorí mnoho historických pamiatok, kostolíkov, archeologické múzeum a vykopávky z obdobia gréckej a byzantskej nadvlády. Novú časť mesta tvoria moderné hotelové zariadenia, bary, diskotéky, ale najmä hlavná pláž strediska. V centre starej časti je niekoľko menších mestských pláží, vyhľadávaných najmä romantickými turistami a umelcami, ktorí si radi posedia aj v priľahlých kaviarničkách. Nesebar sa pýši aj medzinárodným ocenením Modrá vlajka za čistotou prírodného prostredia. Transfer z letiska v Burgase trvá približne 40 minút.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Zlaté Piesky sú považované za jedno z najkrajších európskych letovísk. Nachádzajú sa v prekrásnom lese, na úpätí hôr, 17 km severne od Varny. Názov Zlaté piesky je odvodený od krásnej, 4 km dlhej pláže, pokrytej jemným zlatým pieskom. Voda je tu teplá, čistá a morský vánok, sviežosť lesa a blízke horské svahy zmierňujú veľké teplo. Letovisko patrí k najrozvinutejším strediskám v celom Bulharsku a kvalitou a rozsahom služieb i bohatstvom zábavy a nočného života môže smelo súperiť s najvyhľadávanejšími miestami v Európe.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Balčík leží 45 km severne od Varny a 7 km severovýchodne od Albeny. Mesto bielych domov s červenými strechami, bielych pieskových skál na pobreží a jedinečnej botanickej záhrady. Pri menšej pláži sa nachádza aj tobogan. K najvýznamnejším pamiatkam patrí palác rumunskej kráľovnej Márie s priľahlými parkmi a botanickou záhradou. Balčík je obľúbeným miestom bulharských umelcov pre scenériu v okolí mesta.

Zdroj: holidayvillasbulgaria.com

Zdroj: holidayvillasbulgaria.com

Albena je moderné stredisko, rozkladajúce sa 36 km severne od Varny. Je držiteľom Modrej vlajky za čistotu životného prostredia. Má 7 km dlhú a miestami až 100 m širokú piesočnatú pláž s pozvoľným vstupom do mora. Albena ponúka širokú škálu športového vyžitia, napr. aj jazdu na koni, zábavné parky, množstvo reštaurácií, kaviarničiek a obchodov.

Zdroj: bulgariatravel.org

Zdroj: bulgariatravel.org

Sozopol, malé mestečko na úzkom polostrove, je svojím umiestnením i atmosférou podobné Nesebaru. Je vzdialené približne 33 km od Burgasu a je hlavným rybárskym a námorným prístavom. Charakteristické preň sú krivolaké uličky, lemované drevenými domami s vysunutými poschodiami a kamenným stropom. Turistické centrum je tu živé a ponúka široké cernomorec, bulharskomožnosti kultúrneho i športového vyžitia. Hlavná pláž leží v bezprostrednej blízkosti starého centra a tým dostáva veľmi osobitý ráz. Sozopol je držiteľom ocenenia Modrá vlajka za čistotu prírodného prostredia. Černomorec je malá, prímorská dedinka, vzdialená 8 km od Sozopolu. V okolí pokojného letoviska je nádherná príroda.

 

Zdroj: panoramio.com

Zdroj: panoramio.com

Podľa legendy si grécka bohyňa lásky Agata tak obľúbila toto miesto, že ho pomenovala Agathopolis (Mesto lásky).  Súčasný Achtopol leží v juhovýchodnej časti Bulharska, na skalnatom polostrove, na úpätí pohoria Strandža, neďaleko hraníc s Tureckom. Malé, šarmantné čiernomorské letovisko má 2 km dlhú pláž a ponúka ekoturistiku do blízkych hôr, dotyk mágie a ohňové tance.

Mestečko Obzor sa nachádza uprostred bulharského pobrežia medzi mestami Burgas a Varna. Je to príjemné, pokojné letovisko, čiastočne s horským podnebím, s dubovými a bukovými lesmi v blízkom okolí. Mestečko obklopujú vysoké, zalesnené kopce, na ktorých sa nachádzajú zvyšky rímskeho opevnenia, svedčiace o bohatej minulosti lokality. Kedysi opevnená osada s názvom Templus jovis (Jupiteriov chrám) dostala neskôr počas tureckej nadvlády meno Gjoziken (Morské oko) vďaka nádhernému výhľadu na more. V centre letoviska sa nachádza malý park so zvyškami rímskeho opevnenia. Pod ním sa nachádza 105-ročný pravoslávny chrám. Priamo na pláži nájdete budovu – zámok s podobou hradu Kozjak, ktorý dal v 14. storočí vybudovať knieža Dobrotica.

Päťhviezdičkové hotely:

Zdroj: travel.sk

Zdroj: travel.sk

Luxusný hotel Victoria Palace ponúka vysoký štandard služieb a kvalitné ubytovanie v modernom štýle. Patrí do renomovanej bulharskej hotelovej siete Victoria Group. Nachádza sa v severnej časti letoviska Slnečné pobrežie priamo priamo pri pobrežnej promenáde a širokej piesočnatej pláži. V blízkosti je množstvo barov, reštaurácií a obchodíkov so suvenírmi. Pravidelné autobusové spojenie je s Nesebarom (7 km) a letoviskom Sveti Vlas. Pobyt pri mori si možno spestriť aj návštevou aquaparku v neďalekom Elenite. Odporúčame náročným klientom, vyhľadávajúcim komplexné a kvalitné služby, určené pre všetky vekové kategórie.

Zdroj: travel.sk

Zdroj: travel.sk

Hotelový komplex Grand Hotel Primorsko je komfortný komplex s výbornou polohou v severnej časti letoviska Primorsko. Oceníte blízkosť severnej pláže, do centra mesta sa dostanete pohodlnou prechádzkou za 5 minút. Na konci severnej pláže sa nachádza nudistická pláž. Stredisko ponúka množstvo vodných športov, aquapark, tenisové kurty, futbalové, basketbalové a plážové ihriská, prenájom bicyklov, reštaurácie, bary a diskotéky. Možnosť potápania pre začiatočníkov ako i pre pokročilých. Hotel je vhodný pre všetky vekové kategórie, ako aj pre rodiny s deťmi.

Zdroj: travel.sk

Zdroj: travel.sk

Elegantný hotel Zornitsa Sands sa pýši atraktívnou polohou priamo na 800 m dlhej pieskovej pláži letoviska Elenite, vzdialenom 10 km severne od Slnečného Pobrežia a 40 km od Burgasu. V interiéroch hotela vládne jednoduchá elegancia a upravenosť celého areálu zdôrazňujú aj kvety a tropické palmy v záhrade. Vynikajúcu starostlivosť o telo i dušu poskytuje hotelové SPA centrum. Hostia oceňujú aj štýlový bar pri bazéne, ktorý ponúka nielen pestrú paletu miešaných nápojov, ale aj nádherný výhľad na šíre more. Blízky vodný park Atlantída, tenisové kurty a volejbalové ihrisko radi navštevujú deti aj dospelí.

Zdroj: travel.sk

Zdroj: travel.sk

Nádherný hotelový komplex Cabacum Beach Resort sa nachádza v letovisku Zlaté piesky, len 200 m od piesočnatej pláže s pozvoľným vstupom do mora. Elegantný apartmánový komplex v tesnej blízkosti pláže je vhodný pre všetky vekové kategórie, pre rodiny s deťmi, ktoré majú radi pokojnú atmosféru strediska, ale aj pre zamilovaných, ktorým romantický nádych hotela umožní prežiť dokonalú dovolenku.

Štvorhvezdičkové hotely:

Zdroj: travel.sk

Zdroj: travel.sk

Nádherný a unikátny dovolenkový raj Sunset Beach v letovisku Pomorie pozostáva zo šiestich hotelov a očarí vás dômyselným areálom s prekrásnou záhradou a bazénmi, pompéznym štýlom a v neposlednom rade aj veľmi kvalitnými službami, ktoré určite ocenia aj nároční klienti. Nachádza sa pri slnkom zaliatej piesočnatej pláži, ktorá poskytuje dostatok priestoru na relax i zábavu pre všetkých prázdninových návštevníkov. Najmladší dovolenkári určite uvítajú bazén so šmykľavkami, detské ihrisko, či pestrý program v detskom klube. O pohodlie všetkých hotelových hostí bude kráľovsky postarané aj v reštauráciách, baroch a kaviarňach, ktoré sú strategicky rozmiestnené v okúzľujúcom hotelovom areáli, priam stvorenom na oddych pod tieňom paliem. Výhodná poloha tohto naozaj prepychového dovolenkového miesta je len čerešničkou na torte, ktorá vám dotvorí obraz skutočne exkluzívnej letnej dovolenky.

Zdroj: travel.sk

Zdroj: travel.sk

Jeden z najobľúbenejších hotelov Paradise Beach sa nachádza uprostred panenskej prírody v tichom zálive strediska Sveti Vlas, priamo na jednej z najkrajších pláží. Od centra zábavy a nočného života na Slnečnom pobreží, kam sa dá dostať taxíkom alebo pravidelnou autobusovou linkou, je vzdialený približne 8 km. Rozľahlý zrekonštruovaný hotelový komplex pozostáva z niekoľkých štvorposchodových budov, má 4 panoramatické výťahy, ktorými sa dá dostať k pláži alebo amfiteátru, kde sa usporadúvajú bohaté animácie a večerné programy. Súkromná piesočnatá pláž, označovaná aj ako rajská pláž, s pozvoľným vstupom do mora, sa rozprestiera priamo pred hotelom. Pláž je ideálna pre rodiny s deťmi a patrí k najkrajším v Bulharsku.

Zdroj: travel.sk

Zdroj: travel.sk

Štýlový hotel Carolina Beach sa nachádza v centre novej, pokojnejšej časti strediska Slnečné pobrežie. V okolí je mnoho reštaurácií, taverien a kaviarní a do neďalekého Nesebaru s jedinečným historickým centrom pravidelne premáva vláčik alebo miestny autobus, prípadne sa tam dostanete aj krátkou prechádzkou popri mori. Piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora patrí k tým najkrajším na celom Slnečnom pobreží a je približne 200 m od hotela. Hotel ponúka overené služby aj skvelú polohu – blízko rušného moderného centra na zábavu i nákupy, ale aj romantické prechádzky. Neďaleko sa nachádza aj známa Cacao Beach, na ktorej sa konajú koncerty s účasťou svetoznámych dídžejov. 

Zdroj: travel.sk

Zdroj: travel.sk

Kvalitný hotel Festa Panorama zo zaujímavou architektúrou sa nachádza vo vzdialenosti asi 15 minút chôdze od Nesebaru, historického mesta a živého centra oblasti. Moderný hotel, ktorý je od pláže oddelený iba miestnou komunikáciou, je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí hľadajú aktívnu dovolenku s vynikajúcimi službami, športovým zázemím alebo hotelovými animáciami. Okrem zábavy môžete vychutnávať pokoj v kúpeľoch či využiť niektoré zo služieb miestneho kozmetického centra. Hotel je so svojou polohou a vybavením vhodný pre všetkých klientov. Pre rodiny s deťmi je pripravených veľa aktivít a zábavných programov. Do centra starého Nessebaru je možné dopraviť sa za poplatok miestnym vláčikom. Milovníkom vodných športov odporúčame návštevu aquaparku, ktorý je od hotela vzdialený iba 3 km.

Trojhviezdičkové hotely:

Zdroj: travel.sk

Zdroj: travel.sk

Moderný novovybudovaný hotel (2011) Aparthotel Penelope Palace leží v pokojnej časti letoviska Pomorie na konci južnej pláže. Mestečko je známe svojou dlhou históriou, liečivým bahnom (má blahodarné účinky hlavne na rôzne choroby kože), prírodným železitým pieskom, ale aj ako mesto vinárstva, ovocinárstva a ťažby soli. Do centra Pomoria, kde sú obchodíky a reštaurácie, premáva autobusová linka. 

 

Zdroj: travel.sk

Zdroj: travel.sk

Mimoriadne príjemný hotel Azurro v obľúbenom stredisku Slnečné pobrežie sa nachádza v blízkosti pláže, kde si môžete leňošenie spestriť rôznymi letnými atrakciami, alebo sa len tak oddať slnečným lúčom pri hotelovom bazéne. Neďaleké centrum letoviska s barmi, diskotékami, reštauráciami a obchodíkmi sa vám zase postará o večerné zážitky. Ak sa chcete okrem zábavy a vzrušenia dozvedieť aj niečo o balkánskej kultúre a histórii, nezabudnite navštíviť neďaleký starobylý Nesebar. Kombinácia blízkosti mora a centra je ideálom pre plážovú dovolenku s nočným životom.

althea, bulharskoPríjemný hotelový komplex Althea s priestrannou záhradou sa nachádza cca 15 min. pešou chôdzou od krásnej piesočnatej pláže, 10 min. chôdze sú vzdialené miestne reštaurácie, kaviarne, tradičné obchodíky a večerná zábava v letovisku Obzor. Hotel s príjemnou atmosférou, priateľským personálom a kvalitnými službami je ideálny pre všetky vekové kategórie.

 

Zdroj: travel.sk

Zdroj: travel.sk

Rodinný hotel Elinor, ktorý je známy svojou vlastnou reštauráciou s výbornou bulharskou kuchyňou a ponukou morských špecialít, sa nachádza v novej časti Sozopolu, len 300 m od piesočnatej pláže v blízkosti centra letoviska. Príjemný hotel s nádherným výhľadom na more a okolie je vhodný pre všetky vekové kategórie.

 

 

Zdroj: bulgariatravel.org, bulgariantouristboard.com, travel.sk, reisen.sk

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn

Pridaj komentár